Rusya'da gümrük kontrolü sıkılaştı , ithalat rakamı arttı  
 
 

Rusya'da Federal Gümrük Bürosu yılın ilk 3 aylık döneminde ithalatın yüzde 50'nin üzerinde arttığını duyurdu. Ancak Rus Kommersant gazetesine göre bu artışın gerisinde Rus gümrüklerinin yasa dışı ithalatla mücadelesini sıkılaştırması yatıyor. Federal gümrük Bürosu'nun verilerine göre Ocak-Mart 2007 döneminde Bağımsız Devletler Topluluğu dışındaki ülkelerden 30 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Bu arada Merkez  Bankası ise ithalattaki artışın yüzde 35 ,8 olduğunu duyurdu. Bununla birlikte Merkez Bankası ile Gümrük Bürosu'nun açıkladığı rakamlar geçen yıla göre bir birine daha yakın  olması dikkat çekti.

Merkez  Bankası Başkanı Sergey Ignatyev kısa bir süre önce yaptığı açıklamada 2005 yılında yüzde 21 düzeyinde olan yasadışı ithalat oranının 2006'da yüzde 16'ya gerilediğini söylemişti. Uzmanlar ithal edilen malları artık gümrüklerde daha yüksek fiyatlarla deklare edildiğini ve yasadışı ithalatın gözle görülür şekilde azaldığını söylüyor. Ayakkabı ithalatının geçen yıl yüzde 87 artması buna bir örnek olarak gösteriliyor.

 

25 milyar dolarlık yasa dışı ithalat   

Bu azalmaya rağmen Rusya'nın 140 milyar dolarlık yasal ithalat rakamına karşın yasadışı ithalatın boyutunun 25 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtiliyor. Rus Merkez Bankası yetkilileri yasa dışı ithalatta bir kanalın kapatılmasının ardından yenilerinin açıldığını söylüyor.

 
 

Her Hakkı Filpen PVC Pencere - Kapı Sistemlerine aittir © 2001 - 2019