Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz 'Enflasyon beklentisi %6'  
 
 

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2007 yılı sonunda, yüzde 70 olasılıkla, enflasyonun yüzde 5,1-6,9 arasında, orta nokta yüzde 6 olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.
Yılmaz, bugün Merkez Bankasında düzenlediği basın toplantısında, banka tarafından hazırlanan Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Toplantıda Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Yılmaz, 2007 yılı sonunda, yüzde 70 olasılıkla, enflasyonun yüzde 5,1-6,9 arasında, orta nokta yüzde 6 olarak gerçekleşeceğinin, 2008 yılı sonunda ise yüzde 70 olasılıkla, yüzde 1,5-4,9 arasında, orta nokta yüzde 3,2 olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini belirtti.
Bu tahminlerin mesajının ''faizlerin Ekim ayında indirileceği'' olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
''Buradan çıkarılacak temel mesaj, yılın son çeyreğinde, kısa vadeli faizlerin ölçülü bir indirim olmasında dahi, sıkı para politikasının gecikmeli etkilerinin bir müddet daha enflasyondaki düşüş sürecini destekleyeceğidir. Bu doğrultuda olası faiz indirimleri, dış talebe, kamu harcamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer değişkenlere dair veri ve bilgi akışına bağlı olarak daha erken gündeme gelebileceği gibi daha da ileriye de ertelenebilecektir.''
Yılmaz, ''yılın ikinci yarısında cari işlemler açığının tekrar artma eğilimine girmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak 2007 yılında bir önceki yıla göre cari işlemler açığının GSMH'ye oranında düşüş olacağı tahmin edilmektedir'' dedi.

''IMF İLE ANLAŞMAYA GEREK YOK''

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, ''bugün gelinen noktada kredili bir IMF ile anlaşma yapmamıza gerek yok, buna ihtiyacımız yok'' dedi.
Yılmaz, IMF ile ilişkiler konusundaki soruya şu yanıtı verdi: ''Elimizde bir program var, bu programın uygulanmasında IMF bizim için önemli çaba olmuştur. Kendi iç dinamiklerimizle eğer IMF'nin son 4-5 yılda bize sağladığı çabayı kendimiz sağlayabilirsek bu çok güzel bir şey olur ama buradan biz ders aldık mı? Bu çabayı sağlayabilecek miyiz? Bütün mesele bu.''

 
 

Her Hakkı Filpen PVC Pencere - Kapı Sistemlerine aittir © 2001 - 2019