Filpen Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Baştürk Winworld dergisine verdiği röpörtajda ?Haksız rekabetin tüketiciye faydası yok?  
 
  Global ekonominin doğal sonucu olan serbest rekabet ortamına uyum sağlamak amacı ile, yüksek teknolojiyi kullanarak müşteriye daha kaliteli ürün sunan, müşteri memnuniyetini sağlayıp, rekabet gücünü ve pazar payını her geçen gün artıran Filpen, 1997 yılından beri üretimlerini yerli ve yabancı pazara sunuyor. PVC kapı-pencere profillerinin yanı sıra PVC pis su boru, dekoratif duvar ve tavan lambrisi de yapan firmanın yönetim kurulu üyesi Ergün Baştürk, Trabzon’daki fabrikalarını ziyaretimiz sırasında yönelttiğimiz soruları yanıtladı:


Karadeniz Bölgesinin sektörel anlamda bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Karadeniz’in ekonomisi büyük ölçüde çay ve fındığa dayanmaktadır. Bunlar olmadığında ekonomi ciddi bir şekilde zayıflıyor. PVC her yerde olduğu gibi bizim bölgemizde de oldukça hareketli bir ürün. Bütün firmaların bölgede distribütörlüğü var. Fabrikamızın burada olmasından dolayı bu bölgede güçlüyüz. Karadeniz piyasasının %35’i bizim hakimiyetimizdedir. Bölgemizin dışında da Türkiye genenilde bölge müdürlüklerimiz vardır.

Serileriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Geçen seneye kadar 60’lık, 53’lük, ve 2 Sürme serilerimizle hizmet ediyorduk. 2006 sonunda serilerimize 70’lik serimizide ekledik. Yeni ekonomik 60’lık ve yeni 80’lik serilerimizi 1 ay içerisinde değerli üretici bayilerimizin hizmetine sunacağız. Toplam 7 serimizle hizmetimizi sürdüreceğiz.


Bayilikler konusunda ne tür çalışmalarınız var?

Seçmiş olduğumuz pilot noktalara bölge müdürlüklerimizi kuruyoruz. Bayi çalışmalarımızı müdürlükler vasıtasıyla sürdürüyoruz. Bu sayede üretici bayi’ye daha da yakınlaşmış oluyoruz. Türkiye’nin bir çok yerinde bölge müdürlüğümüz var. İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında, Bursa’da, İzmir, Denizli, Ankara,Adana,Gaziantep,Elazığ ve Trabzonda müdürlüklerimiz var. Şuanda da yeni bölgelerin çalışmasını yapıyoruz.


İhracatla ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Konumsal olarak Kafkas ülkelerine yakınlığımızdan dolayı ihracatımızın %80’i Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan,Tacikistan, Rusya gibi ülkelere gerçekleştiriyoruz. Eski Sovyet ülkelerine satışımız var. Bunun haricinde Fas, Cezayir, İran ve Suriye gibi  ülkelerde de faaliyet gösteriyoruz.


Önümüzdeki günlerde piyasaya sunacağınız yeni ürünleriniz var mı?
Çok yakın zamanda yeni 60mm ve 80mm serilerimizi piyasaya sunuyoruz.Bunun hariçinde üniversiteyle birlikde profilde Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki aylarda bu çalışmalarımızı sonuçlandıracağız.


Filpen olarak sektöre bakışınızdan ve hedeflerinizden bahseder misiniz?
Plastik hayatımıza her gün biraz daha fazla girmekte. PVC sektörü günden güne büyümektedir. Bununla beraber her gün yeni firmaların isimlerini duyuyoruz. Bu bir taraftan rekabeti doğuruyor ama bir yandan da kalitesizliği doğuruyor.

Sektörün önünü açık görüyorum. Bu rekabetten dolayı kısıtlamalara son verilip, kaliteyle rekabet yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde ilerlenirse sektörün önü açık. Ancak işi bilmeyen fiyatla rekabet edenlerin sektöre büyük zarar verdiklerini düşünüyorum.

Piyasadaki bu rekabetten tüketici yarar mı zarar mı görüyor?
Ekonomik yönden düşündüğümüzde yarar sağlıyorlar gibi görünse de, kalite olarak yarar sağlayamıyorlar. Fazla rekabetin tüketiciye de faydası yok.
 
 

Her Hakkı Filpen PVC Pencere - Kapı Sistemlerine aittir © 2001 - 2019